Ugrás a tartalomra
-
Büyükambar Binası Konferans Salonu, Kayseri

Magyarok tervlapjai Törökországban kiállítás Kayseriben

A tárlat betekintést nyújt az Oszmán Birodalom 19. századi kései időszakától kezdve a 20. század Törökországában végbement nagymértékű változások korszakába. A magyar és török professzorok és kutatók által életre hívott kiállítás lehetőséget ad arra, hogy áttekintsük azt a korszakot, amikor a modernista mozgalmak nyomot hagytak Törökország építészeti arculatán, és többek közt a török főváros, Ankara is felépült.

A Török Köztársaság korai szakaszában a számos német, francia és osztrák építész törökországi tevékenysége viszonylag jól ismert, azonban a korszak során a Törökországban végbement változásokra a magyar tudósok és szakértők tevékenysége is nagymértékű hatással volt. A kiállítás eddig nem látott formában gyűjti össze az Oszmán Birodalom kései, és a Török Köztársaság korai periódusában a neves magyar építészek által tervezett, és sok esetben meg nem valósult épületek terveit – bemutatva létrejöttük kontextusát. A bemutatott tervek létrehozásának körülménye csupán a korszak német-török építészeti kapcsolatok ismeretében érthető meg, így a magyar vonatkozásokat ezen történeti kerettel is összevetettük. Látogatóink elképzelhetik, vajon miként festhettek volna a tervezett épületek, ha valóban megépültek volna Isztambul, vagy épp Ankara ikonikus pontjain. A kiállításon emellett bemutatjuk a korszak fontos építészei, Mimar Kemaleddin Bey, Sedad Hakkı Eldem, Zütü Başar és Ekrem Hakkı Ayverdi Magyarország területére készült terveit is.

A Törökország, Németország, Magyarország és Olaszország tervtáraiban és levéltáraiban végzett aprólékos kutatás eredményeként létrejött kiállítást a Yıldız Műszaki Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszéke, a Liszt Intézet-Magyar Kulturális Központ, a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány és a Török Építészeti Kutatóközpont professzorai és munkatársai, Prof. Dr. Nur Urfalıoğlu, Yrd. Doç. Dr. Zafer Sağdıç, Mehmet Emin Yılmaz, Orkun Dayıoğlu, Dr. Rabb Péter, Dr. Fodor Gábor és Dr. Kovács Máté Gergő készítette tárlat a magyar-török közös történelem jellemző eseményeit bemutató idővonal mentén tekinthető meg.