A tűz művészete – török hatások a magyar üveg- és kerámiaművészetben kiállítás Isztambulban
A magyar és török közös formanyelv emlékeit őrző kiállítás olyan rangos gyűjtemények műtárgyait vonultatja fel, mint a Herendi és Zsolnay porcelángyárak, valamint a Laczkó Dezső és a Wosinsky Mór Múzeum, a Bohus-Lugossy Alapítvány és a Nemzetközi Kerámia Stúdió gyűjteményi darabjai. A látogatók megismerhetik a közös történelmi gyökereket a római kori üvegművészettől kezdve a reneszánszon át egészen a 19. századig. A tárlat kortárs művekkel is kiegészül, így bemutatva a két kultúra folyamatos kölcsönhatását és újításait az iparművészet területén.
A tárlaton egészen a 16. századtól napjainkig nyúló időszak gazdag tárgykultúrájából és művészeti alkotásaiból láthatók ikonikus darabok, mint amilyenek például a Zsolnay gyár különleges eozin-vázái, a híres mátrai 3D-festésű hímes palackok vagy Girgl Henrik török motívumokat felsorakoztató, savazásos technikával készült poharai.
A kiállítást a Bohus-Lugossy Alapítvány és a Kortárs Kerámia Művészetért Alapítvány szervezi, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Külgazdasági és Külügyminisztérium, Törökország Kulturális és Turisztikai Minisztériuma, a Magyar Művészeti Akadémia, a Liszt Intézet Isztambul, Veszprém Vármegye, a Pannon Egyetem, a Gül Baba Örökségvédő Alapítvány és a Synergy Construction támogatásával.