Ana içeriğe atla

Haberler

Haberler

Berrak Semalar, Fırtınalı Zamanlar sergisi Ankara'da açıldı

Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında 19. ve 20. yüzyıl Macar resim sanatından oluşan özel bir sergi Berrak Semalar, Fırtınalı Zamanlar başlığı altında Ankara'da açıldı.

Sergi, Macaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı vesilesiyle Macaristan Türkiye Büyükelçisi Viktor Mátis, Kültürel Diplomasiden Sorumlu Macar Devlet Bakan Yardımcısı Gábor Csaba ve Türkiye Büyük Millet Meclisi AB Uyum Komisyonu Başkanı Burhan Kayatürk tarafından açıldı.

2024 Macar-Türk Kültür Yılı'nın ilk altı ayında Macar kültürü Türkiye’nin 15 farklı şehrinde 80 programla halkla buluştu

2024 Macar-Türk Kültür Yılı, Liszt Enstitüsü - Macar Kültür Merkezi İstanbul, Macaristan’ın Ankara’daki Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Başkonsolosluğu ve bunların yanı sıra, Macaristan’daki Hükümet Komiserliği, Kültür ve İnovasyon Bakanlığı ve birçok paydaşla, 80'den fazla programla Türkiye'nin 15 şehrinde altı ayını tamamladı.

"Misafirperver Bir Devlet" Sergisi Küratörü ile Röportaj

Macar Milli Arşivi’nin tarihi belgelere dayanarak hazırladığı ve 2024 Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında gerçekleşen “Misafirperver Bir Devlet” sergisi, 17. yüzyıldan itibaren Macar siyasetinin önde gelen liderlerinin Osmanlı İmparatorluğu ile yakın ilişkilerini ve sonrasında Osmanlı’ya sığınmalarını vaka ve belgeler üzerinden aktarıyor. 

Serginin küratörü, Dr. Anikó Schmidt ile TRT 2 Hayat Sanat programında bir röportaj yapıldı.

"Glassification.hu" Sergisi Küratörü ile Röportaj

Macar Kültür Merkezinin 14 Şubat – 18 Mart 2024 tarihleri arasında yer verdiği, çağdaş Macar cam sanatının kültürel değerine vurgu yapmayı ve yeni nesillere aktarmayı amaçlayan “Glassification.hu” sergisinin küratörü, Rita Mária Halasi ile TRT 2 Hayat Sanat programında bir röportaj yapıldı.  

Macar-Türk Kültür Yılı başladı

2024 Macar-Türk Kültür Yılı Türkiye, Pannon Filarmoni Orkestrası'nın 21 ve 22 Ekim Macar Kültür Günü kapsamında İstanbul ve Ankara'da verdiği konserlerle resmen başladı. Zoltán Kodály ve Béla Bartók'un eserlerinin yanı sıra, 2.000 kişi kapasiteli uluslararası üne sahip senfoni orkestrası, Türk besteci Adnan Saygun'un eserlerini izleyicilerle buluşturacak. Bartók'un "Mavi Sakal'ın Şatosu" konserini Eserini mezzo-soprano Atala Schöck ve bariton Levente Molnár seslendirecek.

Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında Ankara’da İmre Ormos Parkı açıldı

1927-29 yılları arasında, Ankara’nın peyzaj çalışmalarında önemli katkısı bulunan Macaristan’ın önde gelen peyzaj mimarlığı profesörü, 

Franz Liszt Piyano Sezonu İstanbul'da

Macar-Türk Kültür Yılı kapsamında 23 Şubat ve 16 Aralık arasında 7 konser artı master class'tan oluşan Franz Liszt Piyano Sezonu da dinleyicilerle buluşacaktır.

Sezonun organizatörü İstanbul Uluslararası Opus Amadeus Festivalleri Sanat Yönetmeni, uzun süredir yaptığı etkinliklerle Macar müziğinin ve müzisyenlerinin Türkiye’deki tanınmasına katkıda bulunan ve 2022'de Macaristan Devleti tarafından Macaristan Liyakat Nişanı Şövalye Haçı’na layık görülmüş Mehmet Mestçi'dir.

Franz Liszt Piyano Sezonu kapsamında İstanbul'a gelen Macar virtüözler ise:

Dostluk Antlaşmasının Yüzüncü Yılı

Macaristan ve Türkiye arasında 18 Aralık 1923 tarihinde imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile Macaristan Krallığı arasındaki Dostluk Antlaşması, yüz yıl sonra bile karşılıklı saygı ve güvene dayalı ebedi bir ilişki olmaya devam eden karşılıklı sempati ve saygıyı pekiştirmiştir. 

Macar-Türk Kültür Yılı açılış galası Macar Sanatlar Sarayı'nda gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ve Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ve Başbakan Viktor Orban`ın katılımıyla Macar-Türk Kültür Yılı resmi ziyaret kapsamında açılış galası Sanatlar Sarayı Bela Bartok Ulusal Konser Salonu’nda gerçekleşti.

Kültür senesi başlıyor!

İki ülke, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıldönümünü 18 Aralık'ta başlayan ve bir yıl sürecek olan Macar-Türk Kültür Yılı ile kutluyor. Kültür senesi, iki ülkeyi birbirine bağlayan sanat ve yenilikçilik alanlarındaki bağları vurgulayacak ve diğer alanlardaki işbirliği için sağlam bir temel oluşturacak. Program hakkında basını bilgilendirmek üzere Budapeşte'deki Sanat Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenlendi.

Yüzyıllık Dostluk ve İşbirliği

2024 Macar-Türk Kültür Yılı’nın tanıtımı, Macaristan’da Kültür ve İnovasyon Bakanı Sayın János Csák ve Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Gülşen Karanis Ekşioğlu’nun katıldıkları basın toplantısıyla gerçekleştirildi. Eşzamanlı olarak Budapeşte ve Ankara'da düzenlenen basın toplantısında ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Sayın Viktor Mátis katılımcıları kültür yılı hazırlıkları hakkında bilgilendirdiler.

Macar çiçeği ve Türk geometrisi - kültür senesinin simgesi

Kültür senesinin logosu ve tasarımı Macaristan ve Türkiye işbirliğiyle oluşturuldu! Moholy Güzel Sanatlar Üniversitesi (MOME) ekibi, Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile işbirliği içinde, bir yarışma düzenleyerek 3 Macar ve 3 Türk grafik tasarımcı seçildi. Logo, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanı ile Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı tarafından uzmanların yardımıyla seçildi.